Zimowa oferta kuligowa dla każdego – tradycyjny góralski kulig w Zakopanem
Zimowa oferta kuligowa dla każdego — tradycyjny góralski kulig w Zakopanem
Jesteś w Zakopanem, Kościelisku, Poroninie a może w Białce Tatrzańskiej i szukasz dla siebie zimowej atrakcji, koniecznie wybierz się na kulig. To doskonały pomysł na spędzenie czasu z rodziną, przyjaciółmi lub w ramach imprezy firmowej.
Co to jest kulig i dlaczego warto się na niego wybrać?
Kulig to tradycyjna forma góralskiej rozrywki. Przed laty w taki właśnie sposób mieszkańcy wiosek organizowali wspólne wyprawy do kościoła, na odpusty lub wesela. Była to okazja do zabawy, śpiewu i integracji. Podobnie jest i teraz, bo przejażdżka saniami zaprzężonymi w konie na dobre wpisała się w zimową ofertę Zakopanego. To nie tylko wyjątkowa okazja do przeżycia niezapomnianej przygody, ale również do poznania ciekawych historii związanych z górami i góralami.
Gdzie odbywają się najlepsze w Zakopanem?
Szukasz wyjątkowego miejsca? Bez wątpienia malownicza Dolina Chochołowska, która jest najdłuższą i najpiękniejszą doliną w polskich Tatrach tworzy wyjątkowy klimat kuligu. Nie ma drugiego takiego miejsca w Zakopanem, które aż tak zachwyca turystów górskim krajobrazem oraz bogactwem flory i fauny. Nie bez powodu ten naprawdę przepiękny zakątek znajduje się na terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego.
Kiedy na kulig?
Zimowa oferta kuligowa jest dostępna codziennie od grudnia do marca. Zimowa sanna odbywa się w godzinach popołudniowych. O godz. 15.00 odbywają się magiczne kuligi widokowe, które kończą się regionalnym wieczorem przy ognisku z muzyką najlepszej góralskiej kapeli w Zakopanem. Skąd taka nazwa? Podczas sanny można podziwiać i zachwycać się do woli widokiem na Tatry Zachodnie. Uwierz, że najwyższy szczyt — Starorobociański Wierch zapiera dech w piersiach.
Zazwyczaj o godz. 16.00 organizowane są kuligi wieczorne, które otwiera góralska zabawa przy ognisku w regionalnym szałasie. Lokalne smakołyki, napitki i podhalańska muzyka świetnie nastrajają do zimowej atrakcji. Gdy zaczyna zapadać zmrok wyrusza kulig z pochodniami, podczas którego można podziwiać nocne krajobrazy i pięknie rozgwieżdżone niebo.
Generalnie kuligi zaczynają się i kończą na parkingu przy wejściu do Doliny Chochołowskiej, skąd odjeżdżają sanie.
Dla każdego coś pysznego, czyli co zjesz podczas śnieżnej wyprawy?
Podczas kuligu uczestnicy zatrzymują się przy ognisku, by skosztować regionalnych przysmaków. Oscypek, góralski bigos, najlepsza podhalańska kiełbasa i grzaniec — gwarantujemy nikt nie wyjdzie głodny i spragniony po wspólnej biesiadzie. Bezsprzecznie, ogromną frajdą dla wszystkich zarówno małych jak i dużych jest moment, gdy można samodzielnie upiec kiełbaski na ogniu. To chwila, gdy można się poczuć jak prawdziwy góral. Podczas góralskiej watry organizowane są śpasy, czyli wyjątkowa góralska zabawa. Czy widziałeś jak wygląda pasowanie na zbójnika i jaką próbę musi przejść kobieta, by zostać góralką? To trzeba przeżyć! Śpiew, taniec, a także słuchanie opowieści o górach i zbójnikach to także część oferty kuligowej.
Jak się przygotować i co zabrać ze sobą na kulig?
Kulig to zimowa atrakcja, więc należy się odpowiednio ubrać i zabezpieczyć przed niską temperaturą i opadami śniegu. Najlepiej przed taką wyprawą ubierz się ciepło i warstwowo. Koniecznie załóż termoaktywną bieliznę, polar, kurtkę, spodnie i buty zimowe. Nie zapomnij o czapce, szaliku, rękawiczkach i ciepłych wełnianych skarpetach.
Okulary przeciwsłoneczne, krem z filtrem UV i balsam do ust też się przydadzą. Lepiej dobrze ochronić się przed słońcem, które odbija się od śniegu. Co może Ci się jeszcze przydać? Aparat fotograficzny lub telefon jeśli oczywiście chcesz uwiecznić piękne widoki i magiczne chwile z kuligu.
Pamiętaj, zabierz ze sobą dobry humor i otwartość na nowe doznania. Baw się dobrze i ciesz się każdą chwilą!
Jak zarezerwować kulig i jaka jest cena?
Kulig to popularna atrakcja turystyczna, więc warto zarezerwować go z wyprzedzeniem, żeby mieć pewność miejsca i terminu. Kulig można zarezerwować przez internet, telefon lub osobiście w naszym biurze. W cenę wliczone jest przejażdżka saniami, ognisko z pieczeniem kiełbasek i napojami, a także zabawa z kapelą góralską. Dzieci do lat 4 jadą za darmo jeśli siedzieć będą na kolanach rodzica.
W przypadku kuligów na większą liczbę osób imprezę firmową lub integracyjną oferta cenowa jest elastyczna i zależy od liczby uczestników oraz dodatkowych atrakcji.
By zarezerwować kulig, należy skontaktować się z nami przez internet, telefon lub osobiście w naszym biurze i podać liczbę uczestników, a także termin planowanego kuligu.
0 Comments